OSGB Ne İş Yapar?

OSGB şeklinde kısaltılan ve açılımı ise Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olan oluşum, ÇSGB tarafından çıkartılmış olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili olarak hizmet vermek amacı ile kurulan kuruluşlardır.

OSGB şeklinde kısaltılan ve açılımı ise Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olan oluşum, ÇSGB tarafından çıkartılmış olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili olarak hizmet vermek amacı ile kurulan kuruluşlardır.

OSGB’ler hizmet vermek için belirli büyüklükte bir yere ve çalıştıracak hekim ve uzman ile yardımcı sağlık personelini kadrosunda tam zamanlı olarak görevlendirme zorunluluğu olan ÇSGB Müfettişleri tarafından denetlenerek izin verilmesi halinde yetki alarak hizmet verebilirler. BİZİM OSGB; ÇSGB tarafından yetkilendirilmiş İSTANBUL OSGB (İstanbul da hizmet verme yetkisine sahip) olarak hizmet vermektedir ve bakanlık müfettişleri tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

OSGB’ler; ÇSGB tarafından kayıt ve kontrol edilen İSG-KATİP sisteminde atama yapmak ve bu atamaların firma yetkilisi tarafından TC KİMLİK NO’ su ile E-DEVLET sistemine giriş yaparak onaylaması halinde hizmet verebilirler.

BİZİM OSGB olarak bu konuda gerekli kayıt ve kontrol sistemini oluşturmuş ve düzenli olarak takip ederek işverene bilgi verilmesi ve artış olması halinde İSG-KATİP atamalarının yenilendiğini belirtmek isteriz.

2015 yılından buyana kadar tehlike sınıfına göre tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan tüm iş yerleri ile 50 kişiden fazla çalışana sahip az tehlikeli işyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti (İSG) almakla yükümlüdür. Ve hizmet almayan işyerlerinin denetlenmesi halinde ağır para cezası uygulanacağı CSGB tarafından çıkartılan yönetmeliklerle belirlenmiştir. 1 Temmuz 2016 tarihi itibarı ile tehlike sınıfına bakılmaksınız gerek özel gerekse kamu sektöründeki tüm işyerleri bu hizmeti almakla yükümlü kılınmıştır. SGK lı veya BAĞ-KUR’u da olsa eğer işyeri yapım ve hizmet alanında faaliyet gösteriyorsa bu hizmeti tek kişi sahi olsa almakla yükümlüdür. Ancak eğer işyerinde herhangi bir çalışanı olmayan yapım veya hizmet işi ile uğraşmayan işletmeler ile kanunda belirtilen bazı işletmeler muaf tutulmuştur.

OSGB’ler bakanlıkça yetki sertifikası almış düzenli aralıklarla yaptıkları hizmetleri denetlen ve kapatılmaya kadar varan ceza puanları ile bu hizmeti sağlamaktadır. OSGB’lerin amacı işverenin ve çalışanlarında katılı ile sağlıklı ve de güvenilir bir çalışma ortamı tesis etmek, bunun için gerekli önlemlerin alınması için gerekli olan konularda gözetim, denetim ve eğitim hizmeti ile buna katkı sağlamaktır.

Peki, yine de ben anlamadım yani OSGB ne yapar diye soracak olursanız, kısaca açıklayalım; işçilerin sağlık gözetimlerini (İŞE GİRİŞ RAPORLARINI )yapmak OSGB ’nin görevlerinden biridir. Bunun yapılması için görevlendirdiği işyeri hekimi çalışan sayısına veya firma ile yapılacak anlaşmaya göre ayda en az 1 kez kanunda belirtilen süre kadar işyerini ziyaret etmekle ve bu hizmet ile diğer görevlerini ve sorumluluklarını da yerine getirmek için çalışmaktadır.

Bir zorunluluk olarak işverenlerin karşısına çıkan OSGB, periyodik kontroller, yıllık değerlendirme raporu, işçilerin sağlığı ve işin aksamadan, sağlık problemlerine sebep olmadan gerçekleştirilmesi iş kazalarının ve meslek hastalıklarının geleceğe yönelik engellenebilmesi gibi durumlar için büyük bir avantajdır. Yıllık değerlendirme raporu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına göre düzenleniyor ve iş güvenliği ve sağlığına yönelik olarak gerçekleştirilen tüm faaliyetleri yıllık bir rapor olarak sunulmalı ve işverence imzalanarak kayıt altına alınmalıdır. Kısacası bu sayede işveren de, işin işleyişi ve gelişimi ile ilgili olarak geliştirme çalışmalarına gidilebiliyor, çerçeveyi daha net görebiliyor. Varsa aksama yaşatan güvenlik ve sağlık sıkıntılarında çözüm yolları aranabiliyor. Dolayısıyla OSGB, işyerlerinde büyük bir rol üstlenmektedir. Zorunluluk olmaktan öte bir gereklilik olarak, varlığını sürdüren birim, yıl boyunca işyerlerine destek sağlamaktadır. Dileyen işyeri sahipleri, bu hizmeti danışman firmalardan da alabiliyor ki bu hizmet aslında daha fazla kalite anlamına gelmekte. Böylece görev daha profesyonel ellere emanet edilmiş oluyor ve maksimum kalitede bir iş güvenliği ve sağlığı temin edilmiş oluyor.

Adapazarı/sakarya osgb
İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemleri

 

BİZİ TERCİH EDENLER

Adres : İncilli Mahallesi 627 Sk. A Blok B Giriş  No:3/AB-2 Karasu / Sakarya
Telefon : 0(264)7185121
Cep : 0(505)4005121

BÜLTEN

Gelişmelerden ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak isterseniz e-bültenimize kaydolabilirsiniz.